Toryczne soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe

Stosowanie soczewek wewnątrzgałkowych jest innowacyjną metodą wykorzystywaną w chirurgii okulistycznej. Dzięki specjalnym implantom możliwe jest zastąpienie zmienionej chorobowo soczewki naturalnej, a tym samym przywrócenie komfortu widzenia pacjentom z zaćmą i innymi chorobami oczu. Istnieje kilka rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych. Wśród nich znajdują się między innymi soczewki toryczne. Stosowane są zarówno soczewki toryczne jedno-, jak i wieloogniskowe. Czym są toryczne soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe i którym pacjentom są one polecane?

Budowa soczewek wewnątrzgałkowych

Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane we współczesnej okulistyce wykonane są z miękkiego materiału umożliwiającego ich zwijanie. Dzięki temu wprowadzenie soczewki do oka nie wymaga dużej ingerencji chirurgicznej – soczewkę umieszcza się na miejscu poprzez niewielkie nacięcie. Wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej przeprowadzane jest najczęściej podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Sama operacja nie jest skomplikowana i trwa około 30 minut. Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe kroplowe, zabieg jest więc zupełnie bezbolesny.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm (inaczej nazywany niezbornością rogówkową) jest chorobą oczu polegającą na nieregularnej lub zniekształconej budowie soczewki oka i/lub rogówki. U osób z astygmatyzmem występują wady refrakcyjne związane z nieprawidłowym kształtem rogówki. Nadmiernie wydłużona rogówka powoduje zniekształcenie wiązki światła wpadającej do oka, a tym samym problemy z prawidłowym odwzorowaniem obrazu.

Kiedy stosuje się soczewki toryczne?

Ze względu na specyficzną budowę, soczewki toryczne są dostosowane do leczenia problemów związanych z astygmatyzmem. U pacjentów z astygmatyzmem tradycyjne soczewki sferyczne nie byłyby w stanie wyeliminować problemów ze wzrokiem.

Czym są soczewki toryczne?

Wyróżniającą cechą soczewki torycznej jest charakterystyczny kształt. Nazwa tego rodzaju soczewek wzięła się od torusa, czyli figury geometrycznej, której kształt można przyrównać do napompowanej dętki rowerowej lub obwarzanka. Tym samym soczewki toryczne zasadniczo różnią się od soczewek sferycznych, które przypominają przeciętą na pół piłkę.

Czym charakteryzują się toryczne soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe?

Toryczne soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe mają zastosowanie w leczeniu astygmatyzmu. Pacjenci, u których wykonano zabieg wszczepienia torycznej soczewki wewnątrzgałkowej jednoogniskowej nie muszą już nosić okularów do dali, ponieważ od tej pory widzenie na dalsze odległości nie sprawia im problemu. Jednakże soczewki jednoogniskowe mogą zapewnić poprawę widzenia jedynie w ograniczonym spektrum – pacjenci nadal muszą używać okularów do czytania czy korzystania ze smartfonów. Zastosowanie torycznej soczewki wewnątrzgałkowej jednoogniskowej znacznie poprawia jakość widzenia w warunkach ograniczonej ilości światła. Soczewki posiadają przy tym filtry UV filtry światła niebieskiego, dzięki czemu chronią siatkówkę przed kontaktem z czynnikami ryzyka.

Autor